Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1028.2021.4.IR
Skutki podatkowe wynajmu mocy obliczeniowych komputera.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.
Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 9 lutego 2022 r. (wpływ 9 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG nieprzerwanie od 8 grudnia 2006 r. W chwili obecnej, przedmiotem przeważającej działalności jest działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, ale także usługi budowlane (budowa sieci teletechnicznych), usługi elektryczne, informatyczne, naprawa i konserwacja sprzętu komputerowego, telekomunikacyjnego. Prowadzi On podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT – składa miesięczne deklaracje.
W lutym 2021 r. Wnioskodawca postanowił rozszerzyć swoją działalność o świadczenie usług udostępniania własnego majątku (mocy obliczeniowych własnych komputerów), dla rynku kryptowalutW tym celu zakupił odpowiedni sprzęt elektroniczny (jednostki centralne komputerów, karty graficzne, układy itp.). Własnym sposobem gospodarczym zbudował tzw. „koparki” do kopania waluty wirtualnej, czyli kompletne, zdatne do użytku jednostki komputerowe. Koparki te umiejscowił w wyznaczonym do tego miejscu, pod konkretnym adresem, znajdującym się na terytorium Polski, które wcześniej wyremontował, wyposażył w system wentylacji i chłodzenia, podłączył do zasilania energią elektryczną. W ramach tych czynności poniósł koszty na zakup części (elementów składowych) koparek, na zakup materiałów remontowych, wentylatorów, klimatyzatorów. Praca koparek związana jest z zużyciem dużej ilości prądu. Ponosi więc koszty zużycia energii elektrycznej oraz inne koszty związane z utrzymaniem koparek w ruchu: sprzęt komputerowy, oprogramowanie wewnętrzne, pomieszczenie, energia elektryczna, gotowa baza do wydobycia waluty wirtualnej (tzw. koparka). Owe Koparki, w liczbie 8 szt. podłączył do tzw. „farmy”, czyli do serwera, obsługiwanego przez inny podmiot. Serwer ten wybrał sam spośród wielu dostępnych na rynku. W Jego przypadku serwerem tym jest www...... – słowo farma nosi tu zamienną nazwę „puli wydobywczej”. Serwer zapewnia oprogramowanie sieciowe (system operacyjny). Pamięć operacyjna Jego komputerów zwiększa moc obliczeniową całej sieci komputerowej („farmy”), tworząc tzw. „kopalnię”, która jest źródłem pozyskiwania waluty wirtualnej dla osób, które się tym zajmują. Pod względem technicznym system operacyjny Jego komputerów łączy się z zewnętrznymi serwerami, pobiera dane do obliczeń, wykonuje je i odsyła wyniki na serwer. Pod względem formalnym, włączając się do „farmy” zaakceptował regulamin usługi, której treść i warunki znajdują się na stronie. Akceptacja tych warunków była procesem w pełni automatycznym. Ingerencja człowieka w proces zgody (który uznać można za zawarcie umowy środkami komunikacji elektronicznej) skupiła się wyłącznie do wciśnięcia opcji „akceptuję”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty