Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.514.2024.2.KB
Możliwość opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z najmu nieruchomości po likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej, a co za tym idzie, wycofaniu nieruchomości z jednoosobowej działalności gospodarczej i przekazaniu nieruchomości na cele prywatne.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 2 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani działalność pod firmą (...) i numerem NIP: (...) w przedmiocie sprzedaży hurtowej kosmetyków, organizacji szkoleń dla profesjonalistów z branży beauty, doradztwa w zakresie prowadzenia biznesu w branży beauty&wellness oraz wynajmuje nieruchomość biurowo-usługową, położoną przy ul. (...) podmiotom gospodarczym (spółce z o. o. oraz przedsiębiorcy prowadzącemu przedszkole), a także powierzchnię przed budynkiem na paczkomat (...).
Jest Pani czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przychody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są według stawki liniowej 19%. Księgowość prowadzona jest przez zewnętrzne biuro rachunkowe, które prowadzi dla Pani Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR).
Z uwagi na ciągłe i nieprzewidywalne zmiany przepisów związane z prowadzoną działalnością i wywołaną w ten sposób niepewnością prawną i finansową, związaną z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej oraz z powodu przekazania prowadzonego biznesu córce (a dokładniej rzecz ujmując: (...) spółce z o.o., KRS: (...), w której córka oraz Pani są wspólnikami) – zdecydowała się Pani zlikwidować prowadzoną JDG i przenieść prowadzenie działalności gospodarczej na wskazaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty