28.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.560.2024.2.NM

Skutki podatkowe sprzedaży waluty wirtualnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży waluty wirtualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 6 listopada 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pan … (dalej: „Wnioskodawca”) legitymuje się nr PESEL ….

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”).

Wnioskodawca przeprowadził się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sierpniu 2022 r. Od … r. do końca lipca 2022 r. mieszkał na terytorium Niemiec, gdzie rozliczał się od wszystkich swoich dochodów.

Wnioskodawca w okresie od … r. do końca lipca 2022 r., gdy stale przebywał na terytorium Niemiec, nabywał waluty wirtualne. Większość z nich nie została do dnia dzisiejszego sprzedana.

Wnioskodawca zastanawia się, w jaki sposób powinien rozliczyć sprzedaż walut wirtualnych, które zostały nabyte w okresie, gdy rozliczał się On od wszystkich dochodów w Niemczech, a które zostaną sprzedane w okresie, gdy będzie On rozliczać się od wszystkich swoich dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uzupełnienie stanu faktycznego

Wnioskodawca w okresie objętym wnioskiem sprzedawał waluty wirtualne, które podlegały opodatkowaniu w Niemczech, jako prywatne transakcje sprzedaży, inne aktywa, z wyłączeniem sprzedaży przedmiotów codziennego użytku. Dotyczyło to sytuacji, gdy Wnioskodawca sprzedał waluty wirtualne przed upływem roku od ich nabycia, gdyż według prawa niemieckiego w takiej sytuacji powstaje obowiązek zapłaty podatku. Co jednak istotne powyższe transakcje nie są przedmiotem interpretacji indywidualnej. Wnioskodawca we wniosku wskazał, że: „Wnioskodawca w okresie od … r. do sierpnia 2022 r., gdy stale przebywał na terytorium Niemiec nabywał waluty wirtualne, które nie zostały do dnia dzisiejszego sprzedane”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne