Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.502.2021.4.ID
w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz Seniorów wynagrodzenia z tytułu odstępnego (ograniczenia przysługujących im praw służebności osobistej mieszkania)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2021 r. (data wpływu 28 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 sierpnia 2021 r. (data wpływu 9 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz Seniorów wynagrodzenia z tytułu odstępnego (ograniczenia przysługujących im praw służebności osobistej mieszkania) – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Fundusz (…) z siedzibą w (…) (dalej: Spółka lub Fundusz) zawiera z Seniorami umowy o dożywocie/renty odpłatnej. W ramach tych umów Seniorzy przenoszą na Fundusz prawo własności nieruchomości/spółdzielcze własnościowe prawa do lokali (dalej: lokal). W zamian za to Seniorzy otrzymują comiesięczne świadczenia w pieniądzu oraz mają prawo dożywotniego zamieszkiwania w zbywanej nieruchomości (na zasadzie służebności osobistej mieszkania lub prawa dożywotniego korzystania) (dalej: służebność osobista mieszkania). Obecnie Fundusz zamierza zawierać (na prośbę Seniorów) trójstronne umowy najmu instytucjonalnego (dalej: Umowa). W ramach tej Umowy Spółka odda Najemcy do używania Lokal na czas oznaczony. Najemca w zamian za to zobowiąże się płacić Spółce czynsz na rachunek bankowy Funduszu. Seniorzy wyrażą zgodę na ograniczenie przysługującego im prawa, tj. służebności osobistej mieszkania w zakresie niezbędnym do wykonywania Umowy. W zamian za ograniczenie prawa j.w. Seniorom przysługuje wynagrodzenie równe kwocie czynszu najmu (tzw. odstępne). Wynagrodzenie to Fundusz zobowiąże się uiszczać Seniorom na wskazany przez nich rachunek bankowy, pod warunkiem otrzymania czynszu najmu od Najemcy za dany miesiąc. Ponadto Najemca przed zawarciem ww. Umowy wpłaci Spółce kaucję na rachunek bankowy, tytułem zabezpieczenia pokrycia należności z tytułu tej Umowy oraz kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, przysługujących Funduszowi w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja jest waloryzowana i podlega zwrotowi, po potrąceniu z niej ww. należności w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu przez Najemcę i wszystkie osoby z nim zamieszkujące. Jeżeli w okresie trwania Umowy Najemca nie dokona w terminie należnej płatności z tytułu najmu lub jej części, Spółka będzie mogła zaspokoić należną wierzytelność z kaucji. W przypadku zaspokojenia należnej wierzytelności przez Fundusz z całości lub części kwoty kaucji Najemca zobowiązany będzie do uzupełnienia kaucji do pełnej wysokości, w terminie wskazanym na piśmie i przesłanym Najemcy przez Fundusz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty