Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.732.2021.1.KR
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości, w związku z umową przewłaszczenia na zabezpieczenie
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2021 r. (data wpływu 21 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości (pytanie oznaczone nr 1) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lipca 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości, w związku z umową przewłaszczenia na zabezpieczenie, po stronie pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Na stałe zamieszkuje i jest zameldowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami lub nabywania nieruchomości celem dalszej odsprzedaży.
Wnioskodawca na podstawie umowy przeniesienia własności z dnia 3 grudnia 2013 r. nabył udział w wysokości 70/100 nieruchomości zabudowanej budynkiem jednorodzinnym, dla której Sąd Rejonowy …, prowadzi księgę wieczystą. W dniu 3 listopada 2015 r. Wnioskodawca zawarł z osobą fizyczną w zwykłej formie pisemnej umowę pożyczki, na podstawie której Pożyczkodawca udzielił Wnioskodawcy (Pożyczkobiorcy) oprocentowanej pożyczki z terminem spłaty do dnia 30 grudnia 2025 r. Strony ustaliły, że dla zabezpieczenia wierzytelności Pożyczkodawcy, Pożyczkobiorca dokona przewłaszczenia na zabezpieczenie 70/100 udziałów przysługujących Pożyczkobiorcy w prawie własności nieruchomości (nabytej dnia 3 grudnia 2013 r.). W dniu 27 czerwca 2016 r. przed notariuszem podpisano w formie aktu notarialnego umowę przeniesienia własności nieruchomości w ramach przewłaszczenia na zabezpieczenie zobowiązania (pożyczki z dnia 3 listopada 2015 r.). Mocą tej umowy, Pożyczkobiorca przeniósł na rzecz Pożyczkodawcy prawo własności Nieruchomości, a Pożyczkodawca zobowiązał się do zwrotnego przeniesienia na rzecz Pożyczkobiorcy prawa własności Nieruchomości w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o całkowitej spłacie zadłużenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty