Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.703.2019.1.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.703.2019.1.KR
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości. Termin 5-letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony jest od końca roku, w którym nastąpiło nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu do ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, przekształconego następnie we własność nieruchomości. Darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik majątkowy z majątku wspólnego do majątku osobistego jednego z małżonków, nie stanowi ponownego nabycia prawa do tego składnika przez obdarowanego małżonka.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2019 r. (data wpływu 28 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismem (data wpływu 12 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 listopada 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Pismem (data wpływu 12 grudnia 2019 r.) wniosek został uzupełniony o pełnomocnictwo oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca wraz z żoną nabyli do swojego majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, utworzonej z jedynej działki nr x, obszaru 0,0697 ha, dalej Nieruchomość, objętej księgą wieczystą, prowadzoną przez Sąd Rejonowy, wraz z prawem własności posadowionego na tej nieruchomości budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Decyzją o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z dnia 7 maja 2003 r., wydaną przez Prezydenta Miasta, prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości uległo przekształceniu w prawo własności i weszło do wspólnoty majątkowej małżeńskiej Wnioskodawcy i Jego żony. Na podstawie umowy darowizny z dnia 16 listopada 2015 r., sporządzonej przez notariusza, Wnioskodawca i Jego żona darowali z ich majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską do majątku osobistego Wnioskodawcy prawo własności ww. Nieruchomości. Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia ww. nieruchomości nabytej aktem notarialnym darowizny z dnia 16 listopada 2015 r., sporządzonej przez ww. notariusza, przed upływem 5 lat od daty otrzymania darowizny z majątku wspólnego małżeńskiego Wnioskodawcy na majątek odrębny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty