13.07.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.324.2018.2.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.324.2018.2.IK

opodatkowanie dostawy nieruchomości gruntowej niezabudowanej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 kwietnia 2018 r. (data wpływu 24 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z 21 czerwca 2018 r. (data wpływu 27 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowych niezabudowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2018 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowych niezabudowanych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 21 czerwca 2018 r. (data wpływu 27 czerwca 2018 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 6 kwietnia 2018 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.324.2018.1.IK.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - spółka R. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, której akta rejestrowe przechowywane są przez Sąd Rejonowy, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca jest właściciel m.in. nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej nr 191/4 oraz 235/2, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.

Na terenie usytuowania nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z miejscowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego Miasta i gminy zatwierdzonego Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 19 grudnia 2005 roku ww. działki mają następujące przeznaczenie:

Nie jest bowiem budowlą droga gruntowa, częściowo wysypana żwirem, co potwierdza orzecznictwo: Pod pojęciem droga (zaliczanym do budowli zgodnie z art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego) należy zatem rozumieć nie tylko drogi publiczne, ale wszystkie inne stanowiące wytyczoną trasę wyposażoną w urządzenia techniczne, dostosowaną do ruchu środków transportu, ewentualnie poruszania się ludzi i zwierząt (por. wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2005 r., sygn. OSK 1400/04) (...) W kontekście tej definicji stwierdzić trzeba, że rzeczywiście rozjeżdżonych kolein, nawet częściowo utwardzonych sypkim materiałem budowalnym, nie można byłoby uznać za budowlę będącą drogą (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 14 kwietnia 2015 roku, sygn. akt II SA/Kr 132/15).Analogicznie odnośnie wysypania żwirem terenu przeznaczonego na postój samochodów: utwardzenie przez inwestorów placu na działce nr (...) w W., polegające na nawiezieniu na grunt rozdrobnionego kamienia, wyrównanie i utwardzenie w ten sposób terenu nie jest wystarczające do ustalenia, że na przedmiotowej działce zostały zrealizowane roboty budowlane, które należy kwalifikować jako obiekt budowlany będący budowlą. .Jak wynika z treści art. 3 ust. 3 cyt. ustawy obiekty w nim wskazane wymagają znacznie większego nakładu pracy i dają trwalszy efekt niż roboty wykonane przez inwestorów, polegające na nawiezieniu żwiru i tłucznia oraz wyrównaniu terenu działki (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 29 maja 2009 roku, sygn. akt II SA/Kr 564/09). Działka nr 191/4 znajduje się w niewielkiej części w terenach zieleni nieurządzonej (symbol ZN), natomiast pozostała część działki znajduje się w terenach sportu i rekreacji z zielenią towarzyszącą (symbol US).Działka nr 235/2 znajduje się w niewielkiej części w terenach zieleni nieurządzonej (ZN) oraz w terenach zieleni leśnej (ZL), natomiast pozostała część działki, tj. około 2 ha, znajduje się w terenach sportu i rekreacji z zielenią towarzyszącą, oznaczonych na rysunku planu symbolem US, a część działki objęta jest strefą A - ochrony archeologicznej.W zakresie terenów oznaczonych na rysunku planu jako US ustalono następujące przeznaczenie:Jako przeznaczenie podstawowe terenu ustala się realizację zieleni wraz z urządzeniami sportowymi np.: boiska do gier, bieżnie, pola golfowe, urządzenia dla sportu i rekreacji konnej wraz z obiektami służącymi prawidłowemu ich funkcjonowaniu (np.: hale, kryte pływalnie, obiekty gospodarcze i socjalne) a także towarzyszące zaplecze hotelowo-pensjonatowe. Tym samym: Jednocześnie wedle wiedzy Wnioskodawcy, nabywca działek zamierza dokonać ich zabudowy w granicach określonych w ww. planie zagospodarowania przestrzennego.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne