Porada aktualna na dzień 27-04-2024
31.03.2023 Podatki

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty VAT u pożyczkodawcy, który wybrał opodatkowanie VAT świadczonych usług

PROBLEM

Spółka (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek pieniężnych innym firmom (polskim podatnikom VAT). Pożyczki są udzielane odpłatnie za należnym oprocentowaniem (stałym lub zmiennym) na czas oznaczony (na kilka miesięcy lub kilka lat), przy czym dokonywane przez pożyczkobiorców wpłaty zaliczane są w pierwszej kolejności na rzecz kapitału, a dopiero później na odsetki (co oznacza, że płatność należnych odsetek następuje na koniec okresu finansowania, tj. po zwrocie całego kapitału).

Obecnie do tych usług spółka stosuje zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, a obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tych usług rozpoznaje kasowo w dacie otrzymania odsetek stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e w zw. ust. 6  ustawy o VAT. 

Spółka rozważa rezygnację ze zwolnienia podatkowego dla świadczenia usług pożyczek (wybór tzw. opcji opodatkowania usług pośrednictwa finansowego). Po dokonaniu tej rezygnacji świadczyłaby jedynie usługi (udzielania pożyczek) opodatkowane VAT. 

Czy w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy o VAT moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT należy wyznaczać zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e ustawy o VAT, tj. z chwilą otrzymania zapłaty za usługę pożyczki w postaci należnych odsetek, czy też w oparciu o zasady ogólne?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne