Leasing – rozliczenia w VAT i podatku dochodowym
Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania inwestycji wśród przedsiębiorców w Polsce. Umożliwia korzystanie z różnorodnych środków trwałych – od samochodów po specjalistyczne maszyny – bez konieczności ich natychmiastowego zakupu. Oprócz zalet praktycznych leasing niesie ze sobą również istotne konsekwencje podatkowe, które zostaną omówione w niniejszym artykule.
Leasing jest umową, na mocy której finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (zob. art. 7091 Kodeksu cywilnego).
Umowa leasingu jest zatem umową bardzo zbliżoną do umów najmu (w przypadku zobowiązania się leasingodawcy do oddania rzeczy do używania) i dzierżawy (w przypadku zobowiązania się leasingodawcy do oddania rzeczy do używania i pobierania pożytków). Różnica polega na tym, że umowa leasingu zawiera również zobowiązanie się finansującego (leasingodawcy) do nabycia określonej umową rzeczy. To właśnie ten element czyni leasing umową odrębną od umów najmu i dzierżawy, w których przypadku przedmiotem umowy jest rzecz będąca własnością wynajmującego/wydzierżawiającego przed zawarciem umowy.
W praktyce umowy leasingu przewidują bardzo często, że po upływie oznaczonego okresu leasingodawca przeniesie na leasingobiorcę prawo własności przedmiotu najmu. Nie jest to jednak element cechujący każdą umowę leasingu. Element ten uwidacznia finansowy charakter umowy leasingu.
1. Rozliczanie leasingu w VAT
W przeszłości (do końca kwietnia 2004 r.) leasing dla celów VAT zawsze był uważany za usługę świadczoną przez leasingodawcę. Według obecnie obowiązujących przepisów VAT konsekwencją zawierania umów leasingu jest najczęściej świadczenie usługi. W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu jest jednak uważane za dostawę towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
