Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (624985)
      • Kadry i płace (26913)
      • Obrót gospodarczy (91287)
      • Rachunkowość firm (3987)
      • Ubezpieczenia (37279)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • REFORMA PIP 2026
      • NOWY STAŻ PRACY
      • JAWNOŚĆ WYNAGRODZEŃ
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    Porada aktualna na dzień 05-09-2026
    12.06.2023 Podatki Rachunkowość firm

    Jak rozliczyć zakup nieruchomości w ramach publicznej licytacji komorniczej

    Spółka uczestniczy w publicznej  licytacji komorniczej dotyczącej nieruchomości. W obwieszczeniu o licytacji oszacowana suma nieruchomości wynosi 126 000,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi 84 000,00 zł. Spółka jako licytant przystępujący do przetargu wpłaciła na konto komornika rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, to jest 12 600,00 zł. W jaki sposób rozliczać w księgach rachunkowych rękojmię związaną z licytacją komorniczą? Czy jeśli wygramy licytację, to co będzie dokumentem księgowym potwierdzającym nabycie nieruchomości? Czy przy nabyciu nieruchomości w drodze licytacji wystąpi VAT?

    Wpłacona przed licytacją komorniczą rękojmia jest ewidencjonowana na koncie 24 „Pozostałe rozrachunki". W przypadku wygranej licytacji komornik ją zatrzyma i zaliczy na poczet ceny wylicytowanego aktywu. Natomiast w przypadku przegranej licytacji rękojmia zostanie zwrócona. Rękojmia może również ulec przepadkowi w sytuacji, gdy osoba, która wygra licytację, będzie uchylała się od wpłaty całości sumy lub zawarcia umowy przeniesienia własności.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Wynagradzanie członków zarządu na podstawie aktu powołania w kontekście obowiązków podatkowych i składkowych
    • Najciekawsze wyroki sądowe z zakresu prawa pracy z 2025 r.
    • Jak zwiększyć bezpieczeństwo w firmie – narzędzia prawne
    • Czy pracownika zwolnionego z pracy należy wyrejestrować z ZUS, jeśli dochodzi on sądowego zabezpieczenia dalszego zatrudnienia
    • W Sejmie – czerwiec 2025 r.
    • USTAWA z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego
    • USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Art./§ 5 18 43 106e
    ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne
    31.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.308.2026.3.MPU
    Czytaj więcej
    31.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.579.2026.2.KF
    Czytaj więcej
    28.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.408.2026.4.MN
    Czytaj więcej
    27.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.500.2026.3.AB
    Czytaj więcej
    27.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.594.2026.2.AB
    Czytaj więcej
    27.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.607.2026.2.WL
    Czytaj więcej
    27.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.430.2026.1.TK
    Czytaj więcej
    27.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.618.2026.1.AK
    Czytaj więcej
    27.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.598.2026.2.KC
    Czytaj więcej
    26.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.497.2026.2.JKU
    Czytaj więcej
    26.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.307.2026.6.HM
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.480.2026.2.MN
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.506.2026.1.MSO
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.477.2026.2.MGO
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.478.2026.3.MGO
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.517.2026.2.AB
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.336.2026.1.DG
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.375.2026.2.EO
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.298.2026.2.JSU
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.629.2026.1.KF
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.331.2026.6.JZ
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.569.2026.2.MSO
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.463.2026.2.AR
    Czytaj więcej
    25.08.2026 Podatki
    Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.321.2026.2.HM
    Czytaj więcej
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.