Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.932.2024.1.AKA
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek powstałych z podziału nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek powstałych z podziału Nieruchomości. Uzupełniła go Pani pismem z 17 listopada 2024 r. (data wpływu 13 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani A.A (dalej: Wnioskodawczyni lub Podatniczka) ma 70 lat, od roku 2014 pozostaje na emeryturze, a od 2021 r. jest wdową. Podatniczka jest obecnie właścicielką nieruchomości gruntowej opisanej poniżej, którą zamierza sprzedać m.in. w związku z podeszłym wiekiem, a także ze względu na fakt, iż od roku 2001 cierpi na nieuleczalną chorobę (stwardnienie rozsiane) i potrzebuje środków m.in. na leczenie oraz rehabilitację.
Umową darowizny z dn. 27.02.1976 r. małżonkowie C. i . D. dokonali notarialnie (nr Rep. A-l-nr …) darowizny na rzecz swojego syna, tj. E.E. Przedmiotem darowizny była nieruchomość położona w ... przy ul. …, stanowiąca działkę o numerze ewidencyjnym .., o obszarze wynoszącym 0,5176 ha (dalej zwana: Nieruchomością). Analiza zmian danych ewidencyjnych odnoszących się do Nieruchomości wskazuje, że była ona oznaczona jako „Użytek gruntowy : B- SIII a”. Darowizna nastąpiła do majątku osobistego E.E.. Wnioskodawczyni oraz A.A w dn. 11.11.1978 r. wstąpili w związek małżeński.
W dn. 28.08.2014 r. aktem notarialnym zawartym w Kancelarii Notarialnej w (...) przed notariuszem (...) (Repertorium A nr .) między małżonkami (E.E oraz Wnioskodawczynią) zawarta została umowa o rozszerzeniu wspólności ustawowej. Zgodnie z treścią § 2 ww. umowy, małżonkowie rozszerzyli „wspólność ustawową panującą w ich małżeństwie na wszystkie prawa, które zostały nabyte przez którekolwiek z nich, przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w czasie jego trwania”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty