06.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.597.2017.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.597.2017.2.MK

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości gruntowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2017 r. (data wpływu 7 grudnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 stycznia 2018 r. (data wpływu 30 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości gruntowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości gruntowej. Dnia 30 stycznia 2018 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z żoną nabył w dniu 28 sierpnia 2007 r. nieruchomość składającą się między innymi z niezabudowanej działki o powierzchni 2938 m.kw. W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego opisana wyżej działka położona jest w przeważającej części na obszarze oznaczonym symbolem 1 MN stanowiącym teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, wolnostojącej oraz we fragmencie na terenie oznaczonym symbolem KD droga dojazdowa, co stanowi, że działka ta nie jest nieruchomością rolną.

Zakup został dokonany na prawach wspólności małżeńskiej. Zakup tej nieruchomości został dokonany wyłącznie z myślą o własnych potrzebach mieszkaniowych, tj. budowy domów dla Wnioskodawcy, oraz dla dzieci, w związku z czym w roku 2012 działki zostały podzielone na cztery. Aktualnie działki nie są uzbrojone i nie posiadają warunków zabudowy. W celu rozpoczęcia własnej inwestycji, w dniu 03 kwietnia 2017 r. Wnioskodawca wystąpił wraz z żoną do Urzędu Miasta z prośbą o udzielenie informacji, czy i kiedy miasto ma zamiar wykonać trwałą drogę dojazdową, ponieważ w obecnym stanie nieruchomości te nie mają wytyczonej drogi dojazdowej i brak jest przejezdności, co uniemożliwia realizację własnych celów mieszkaniowych i nie ma żadnych możliwości na zagospodarowanie posiadanych nieruchomości. W związku z odpowiedzią jaką otrzymano z Urzędu Miasta, z której wynika, że miasto nie ma w zadaniach określonych na lata 2016-2034 budowy drogi dojazdowej do posiadanych działek, postanowiono odłożyć w czasie inwestycje polegające na budowie domu dla dzieci i zrezygnować z budowy domu na własne potrzeby do czasu pozyskania dalszych informacji na temat budowy drogi dojazdowej. W międzyczasie na sąsiedniej działce zaczął budowę domu sąsiad, któremu Wnioskodawca wraz z żoną sprzedali okazjonalnie jedną z działek. Nie przeszkadzało mu, że nie ma drogi dojazdowej, ponieważ wjazd ma z drugiej strony swojej działki i zakupu dokonał w celu powiększenia swojej posesji. Nie dokonywano żadnych działań mających na celu zamiar sprzedaży tych działek, nie występowano o plan zagospodarowania, nie prowadzono żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży i Wnioskodawca wraz z żoną nie ma obecnie zamiaru sprzedaży pozostałych działek. Inwestycja jest wstrzymana wyłącznie z powodu braku przejezdności do tych działek, i jest traktowana jako prywatny majątek osobisty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne