Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2016, sygn. IBPB-1-1/4511-206/16/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-206/16/AT
Czy dochodem ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości lub jej części w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni w zakresie wynajmu i zarządzania oraz obrotu nieruchomościami, będzie różnica między przychodem ze sprzedaży a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości przedmiotowej nieruchomości do dnia jej sprzedaży?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 6 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości lub jej części w wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i zarządzania oraz obrotu nieruchomościami jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 kwietnia 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości lub jej części w wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i zarządzania oraz obrotu nieruchomościami.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, posiada status polskiego rezydenta podatkowego. Obecnie Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD 68.20.Z). Brat i ojciec Wnioskodawczyni rozważają przekazanie na jej rzecz darowizny, której przedmiotem będzie nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem, który obecnie jest wykorzystywany przez obu przyszłych darczyńców jako przedmiot tzw. najmu prywatnego (nieprowadzonego w formie działalności gospodarczej). Obecnie, przedmiotowy budynek ma charakter użytkowo-mieszkalny. Brat i ojciec Wnioskodawczyni posiadają równy udział w prawie własności przedmiotowej nieruchomości (każdy z nich po 50% udziale). Odpisy amortyzacyjne dokonywane przez brata oraz ojca Wnioskodawczyni od wartości początkowej budynku stanowią koszty uzyskania przychodu uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty