Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2015, sygn. IPPP1/4512-512/15-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-512/15-2/AS
opodatkowanie usługi administrowania zastawem rejestrowym oraz usługi administrowania hipoteką
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2015 r. (data wpływu 25 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi administrowania zastawem rejestrowym oraz usługi administrowania hipoteką jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi administrowania zastawem rejestrowym oraz usługi administrowania hipoteką.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o. o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) ma zamiar, w ramach prowadzonej przez siebie działalności, podejmować czynności polegające na administrowaniu zastawem rejestrowym lub administrowaniu hipoteką za wynagrodzeniem. Tym samym Wnioskodawca zamierza występować w roli administratora zastawu rejestrowego lub administratora hipoteki. Zastaw rejestrowy lub hipoteka mają zabezpieczać roszczenia obligatariuszy powstałe w wyniku emisji obligacji dokonanej przez emitenta. Emisje obligacji będzie za każdym razem przeprowadzał podmiot trzeci. Wnioskodawca będzie jedynie wykonywał czynności administrowania zastawem rejestrowym lub hipoteką.
Zastaw rejestrowy regulowany jest przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. 2009 r., Nr 67, poz, 569 ze zm. - t.j. dalej: ustawa o zastawie rejestrowym). W myśl art. 4 ust. 3 ustawy o zastawie rejestrowym, zastaw rejestrowy zabezpieczający wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych emitowanych w serii może być ustanowiony na rzecz wszystkich wierzycieli bez imiennego ich wskazania. W myśl ust. 4 wyżej wymienionego artykułu w przypadku zastawu, o którym mowa w ust. 3, obowiązkowe jest ustanowienie administratora zastawu, na podstawie umowy między emitentem i administratorem zastawu. Przy czym administrator zastawu nie musi być wierzycielem z tytułu dłużnych papierów wartościowych emitowanych w serii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty