Interpretacja indywidualna z dnia 04.08.2015, sygn. IPPB4/4511-719/15-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-719/15-2/MS1
Przeniesienie udziału w nieruchomości w zamian za przejęcie długu (zobowiązania kredytowego wobec banku).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2015 r. (data wpływu 18 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu związanego z przeniesieniem udziału w nieruchomości jest:
- nieprawidłowe - w części dotyczącej ustalenia wartości przychodu ze sprzedaży udziałuw nieruchomości,
- prawidłowe - w pozostałej części.
UZASADNIENIE
W dniu 18 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu związanego z przeniesieniem udziału w nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawczyni - Małgorzata B. jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym 1/2 części lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość (z którego własnością związany jest udział w nieruchomości wspólnej), zwanego dalej również Lokalem. Lokal nabyła na współwłasność wraz z osobą niespokrewnioną (drugi współwłaściciel) - w udziałach, wynoszących po 1/2 części - w dniu 30 sierpnia 2010 roku na mocy notarialnej umowy sprzedaży za cenę (745.000 zł), która obejmowała nie tylko cenę Lokalu, ale także także cenę za udział w nieruchomości stanowiącej drogi wewnątrzosiedlowe, a także cenę za udział w lokalu niemieszkalnym (garażowym) (o wartości 25000 zł), które Wnioskodawczyni wraz z drugim współwłaścicielem nabyli (także po połowie) wraz z Lokalem. Przedmiotem ww. umowy było także ustanowienie hipotek między innymi obciążających Lokal.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty