03.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.871.2024.1.MM

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości wynajmowanej spółce cywilnej przez wspólnika.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 9 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej od 2006 r. W roku 2011 Wnioskodawca nabył nieruchomość niebędącą nieruchomością mieszkalną. Nieruchomość byłą zabudowana magazynem. Nieruchomość została nabyta w celach prywatnych, jako lokata kapitału i inwestycja na przyszłość, ewentualnie dodatkowe źródło dochodu.

Wobec wzrastających potrzeb spółki Wnioskodawca wynajął nieruchomość spółce cywilnej, której jest wspólnikiem, na podstawie umowy najmu. Spółka prowadzi tam działalność gospodarczą. Z tego tytułu Wnioskodawca otrzymuje umówiony czynsz. Obecnie Wnioskodawca planuje wystąpić ze spółki, a nieruchomość sprzedać innemu wspólnikowi.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy ze względu na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Zwolnienie nie będzie uchylone na mocy przepisów ust. 2, w szczególności pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 1. Transakcja nie wyczerpuje znamion żadnego z wyłączeń tego zwolnienia. Nieruchomość nie podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (eśt). Nieruchomość jest własnością jednego ze wspólników i należy do jego majątku prywatnego, a spółka korzysta z niej na zasadzie najmu. Spółka nie może ująć go w eśt, gdyż nie jest ona współwłasnością wspólników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne