Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2014, sygn. ITPB1/415-742/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-742/14/MR
Czy w przypadku opisanego w stanie faktycznym umorzenia udziałów w Spółce kapitałowej, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Wnioskodawca będzie mógł obniżyć przychód otrzymany w związku z umorzeniem udziałów o wydatki poniesione przez Darczyńcę na nabycie darowanych Wnioskodawcy udziałów, które będą równe cenie zapłaconej przez Darczyńcę za udziały w Spółce kapitałowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze, nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze, nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca otrzyma - w formie darowizny - od swojego ojca udziały w cypryjskiej spółce prawa kapitałowego (limited liability company - Ltd.) - odpowiedniku polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako Spółka kapitałowa). Ojciec Wnioskodawcy (dalej Darczyńca lub Ojciec) zakupił udziały w Spółce kapitałowej i zapłacił w formie pieniężnej cenę za udziały określoną w umowie sprzedaży (cena sprzedaży została określona na poziomie rynkowym). Majątek Spółki kapitałowej może składać się m.in. z udziałów w innych spółkach, jednostek uczestnictwa w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym, ze środków pieniężnych lub wierzytelności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty