Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.761.2024.1.MK
Skutki podatkowe wypłaty zysku przez spółkę przekształconą wypracowanego przez spółkę jawną przed przekształceniem na podstawie uchwały podjętej przez wspólników spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskimi rezydentem podatkowym podlegającym w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest wspólnikiem spółki jawnej, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, pod firmą X, zwanej dalej „Spółką”. Spółka jest transparentna podatkowo. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółkę jawną tworzy dwóch wspólników (osoby fizyczne) uczestniczących w częściach nierównych w zyskach i stratach spółki w czasie działalności spółki. Udział Wnioskodawcy w zyskach i stratach Spółki wynosi 99%. Wspólnicy Spółki zgodnie zamierzają dokonać jej przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. W spółce z o.o. powstałej z przekształcenia udział wspólników w kapitale zakładowym będzie odpowiadał procentowo udziale w zyskach i stratach przekształcanej spółki jawnej.
W czasie działalności spółki jawnej Wspólnicy uzyskiwali dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, które nie były im w całości wypłacane jako zysk należny wspólnikom, lecz pozostawały w majątku spółki jawnej. Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiągniętych przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania, zgodnie z posiadanym udziałem w zyskach spółki jawnej oraz zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólnicy wpłacali miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego składali zeznanie roczne. Niewypłacone zyski wspólników pozostawały w spółce jawnej. Prawną podstawą tego stanu rzeczy było to, że wspólnicy spółki jawnej nie realizowali uprawnienia wskazanego w art. 52 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej „k.s.h.”), w myśl którego „wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty