01.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2013, sygn. ILPB2/415-1006/12-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1006/12-2/ES

Czy w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, dochód uzyskany ze zbycia nieruchomości i przeznaczony na spłatę kredytu jest wolny od podatku dochodowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Rodzice Wnioskodawcy byli posiadaczami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Po śmierci ojca (17 stycznia 2009 r.) na mocy aktu notarialnego, w dniu 18 września 2009 r. Zainteresowany nabył spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu tytułem spadku po zmarłym ojcu. Matka Wnioskodawcy otrzymała prawo do dożywotniego, nieodpłatnego użytkowania ww. lokalu. Ważnym elementem jest fakt, iż ów lokal obciążony był kredytem hipotecznym zaciągniętym przez rodziców w 2007 r. Ponieważ umowę kredytową podpisali oboje rodzice, po śmierci ojca całość obciążeń miesięcznych zobowiązań wobec banku spadło na matkę. Fakt ten okazał się dla matki zbyt dużym obciążeniem i Zainteresowany podjął decyzję o przepisaniu umowy kredytowej na swoje nazwisko. Bank dokonał symulacji i okazało się, iż Wnioskodawca nie posiada zdolności kredytowej. Ostatecznie po wyczerpaniu wszystkich możliwości związanych z przejęciem przez Niego kredytu, w dniu 1 czerwca 2010 podpisał aneks do umowy kredytowej wraz z matką, gdyż tylko wspólnie posiadali zdolność kredytową. Niestety ze względu na stale rosnący kurs franka szwajcarskiego, (w którym był zaciągnięty kredyt) dalsza spłata zobowiązań wobec banku przekroczyła ich możliwości finansowe. W następstwie Wnioskodawca musiał jak najszybciej sprzedać przedmiotowe mieszkanie, co zostało dokonane, (na podstawie aktu notarialnego w dniu 9 września 2010 r.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne