Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2012, sygn. ILPP2/443-51/12-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-51/12-4/AK
Czy w zaistniałej sytuacji sprzedaży gruntu rolnego z przeznaczeniem pod obiekt handlowy wraz z uzgodnieniami technicznymi warunków przyłącza do tego obiektu, nie nastąpi konieczność sprzedaży nieruchomości z naliczeniem od wartości netto, wartości podatku od towarów i usług w wysokości 23%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2012 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 22 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 22 marca 2012 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z żoną są właścicielami gruntów rolnych opisanych jako działka 3/20 pow. około 24.000m. Dla nieruchomości tej sporządzony jest miejscowy plan zagospodarowania, wg którego grunty te przeznaczone są w części pod zabudowę jednorodzinną, usługi handlu detalicznego i pod drogę. Obecnie, na wniosek przyszłego kupującego z części nieruchomości przeznaczonej pod usługi handlu o pow. około 10.000m wydzielono działkę o pow. około 7.500m celem jej sprzedaży. Zawarto na tą okoliczność notarialną, przedwstępną umowę sprzedaży z podaniem całkowitej ceny dla tej transakcji wyrażonej w kwocie netto. Na podstawie tej przedwstępnej umowy, przyszły sprzedający wystąpił o stosowne warunki przyłączy do sieci miejskich i warunków dostaw mediów niezbędnych obiektowi handlowemu, mającemu być zrealizowanym na tej części opisanej w umowie przedwstępnej. W umowie tej zapisano, że przyszły sprzedający w chwili sprzedaży tej nieruchomości, przekaże przyszłemu kupującemu, wszystkie ustalenia dostawy mediów i warunków ich przyłączenia do zamierzonej inwestycji w postaci sklepu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty