Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2012, sygn. ITPP2/443-1183/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1183/12/AD
Nieuznanie zbywanej nieruchomości za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ustawy oraz opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012 r. (data wpływu 28 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe - w zakresie nieuznania zbywanej nieruchomości za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ustawy,
- nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.
UZASADNIENIE
W dniu 28 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania zbywanej nieruchomości za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz opodatkowania sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka (dalej Zbywca lub Wnioskodawca) jest polską spółką osobową. Zamierza zbyć nieruchomość, która obejmuje prawo wieczystego użytkowania działek gruntu wraz z prawem własności budynku centrum handlowego zwanego A. wraz z budowlami oraz niezbędnymi urządzeniami, instalacjami, systemami i wyposażeniem (dalej: nieruchomość).
Zbywca nabył w dniu 30 marca 2007 r. nieruchomość obejmującą prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na niej budynkami i budowlami od innej spółki na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującymi w tamtym okresie, sprzedaż części budynków i budowli znajdujących się na tym gruncie była opodatkowana 22% stawką podatku, zaś sprzedaż pozostałej części budynków i budowli była, jako dostawa towarów używanych, w stosunku do których nie przysługiwało sprzedającemu prawo do odliczenia podatku naliczonego, zwolniona od podatku. W stosunku do tej części budynków i budowli, których sprzedaż była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, Zbywca skorzystał z prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty