Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2012, sygn. ITPB1/415-814/12/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-814/12/IG
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, dokonanie darowizny udziałów na rzecz małżonki Wnioskodawcy spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (osoba fizyczna posiadająca status polskiego rezydenta podatkowego) jest jednym ze wspólników spółki cywilnej. W wyniku planowanych działań restrukturyzacyjnych obejmujących wniesienie przedsiębiorstwa Spółki cywilnej w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (w wyniku czego spółka cywilna stanie się udziałowcem tej spółki) oraz rozwiązanie spółki cywilnej i podział jej majątku (m.in. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) pomiędzy wspólników. Wnioskodawca stanie się jednym z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (obejmie część udziałów w tej spółce). W przyszłości możliwe jest dokonanie darowizny całości lub części udziałów przez Wnioskodawcę na rzecz jego małżonki (posiadającej status polskiego rezydenta podatkowego). Między Wnioskodawcą a jego małżonką istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Na moment darowizny udziały będą mogły stanowić część majątku wspólnego małżonków lub będą pozostawały w majątku odrębnym Wnioskodawcy. W Krajowym Rejestrze Sądowym, jako właściciel udziałów wpisany będzie wyłącznie Wnioskodawca. W wyniku dokonanej darowizny, udziały zostaną przeniesione do majątku odrębnego (prywatnego) małżonki Wnioskodawcy. Umowa darowizny udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny. Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek świadczenia z tytułu dokonanej darowizny, w szczególności Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty za darowane udziały.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty