02.02.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2011, sygn. IPPP1-443-1330/10-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1330/10-2/MP

Opisana transakcja stanowić będzie dostawę poszczególnych składników majątku, podlegających opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla dostawy tych składników. W niniejszej sprawie nie znajdzie zatem zastosowania wyłączenie z opodatkowania wynikające z art. 6 pkt 1 ww. ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23.12.2010 r. (data wpływu 31.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem nabycia za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem nabycia za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. z siedzibą w W., będąca Wnioskodawcą (S.) planuje nabyć od spółki T. Polska sp. z o.o. (T.) z siedzibą w Warszawie, szereg aktywów przede wszystkim nieruchomości oraz inne środki trwałe związane z prowadzoną przez T. działalnością gospodarczą polegającą na prowadzeniu bezobsługowych stacji benzynowych a znajdujące się na tych nieruchomościach.

W zawartej między S. jako kupującym a T. jako sprzedającym (łącznie Strony) dnia 13 grudnia 2010 umowie przedwstępnej nabycia przedsiębiorstwa (Umowa) Strony przyjęły, że z zastrzeżeniem Reklasyfikacji (jak zdefiniowano w ostatnim akapicie części niniejszego wniosku przedstawiającej stan faktyczny), przedmiotem przyrzeczonej umowy sprzedaży będzie nabycie przez S. zespołu składników majątkowych i niemajątkowych które ze względu na ich charakter i zakres zdaniem Stron tworzą przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu Cywilnego ( KC ) prowadzone przez T.. Zespół składników majątkowych stanowiących przedmiot Umowy przyrzeczonej stanowi czynną masę majątkową, która w ramach działalności gospodarczej prowadzi sieć samoobsługowych stacji benzynowych (zespół składników majątkowych będących przedmiotem Umowy Strony oznaczyły i nadały mu określenie Przedsiębiorstwa). Składniki majątkowe Przedsiębiorstwa stanowią przede wszystkim nieruchomości (stanowiące własność T., znajdujące się w użytkowaniu wieczystym lub wynajęte albo wydzierżawione, ewentualnie podnajęte lub poddzierżawione przez T.), na których znajdują się stacje benzynowe, inne budowle lub urządzenia trwale z gruntem związane, wraz ze znajdującym się na tych nieruchomościach wyposażeniem, służące prowadzeniu na tych nieruchomościach działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu bezobsługowych stacji benzynowych. W przypadkach, w których T. korzysta z nieruchomości na podstawie umowy najmu bądź dzierżawy (lub podnajmu albo poddzierżawy) Umowa przewiduje przeniesienie praw i obowiązków z odpowiednich umów przez T. na rzecz S.. T. przeniesie również na rzecz S. pozwolenia na budowę, decyzje o warunkach zabudowy, prawa i obowiązki (bez istniejących zobowiązań) wynikające z niektórych umów zawartych przez T. (w tym z umów przedwstępnych nabycia nieruchomości zawartych przez T. z osobami trzecimi), a także paliwa znajdujące się na stacjach paliw. Ponadto Umowa przewiduje również udzielenie przez T. licencji na rzecz S. uprawniającej do korzystania przez oznaczony czas (12 miesięcy) z oznakowania i marki T. po nabyciu Przedsiębiorstwa przez S. (oraz określonych w Umowie systemów informatycznych, wykorzystywanych przez T. w ramach bieżącej działalności Przedsiębiorstwa). Jednocześnie Umowa przewiduje (jako jeden z warunków zawieszających) udzielenie przez T. O, jedynego wspólnika T., licencji na rzecz S. przewidującej prawo korzystania z projektów koncepcyjnych i budowlanych stacji benzynowych, planów zagospodarowania nieruchomości, co do stacji istniejących jak i wybudowanych w przyszłości, a także prawo korzystania z wizualizacji stacji benzynowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne