28.01.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2009, sygn. IBPBII/2/415-55/08/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-55/08/AK

Czy powstanie obowiązek zapłacenia przez wnioskodawcę podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości objętej warunkową umową sprzedaży zawartą przez spadkodawcę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 17 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze zbycia udziałów w nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze zbycia udziałów w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Matka wnioskodawcy od 1994r. była współwłaścicielką działki rolnej niezabudowanej. Na podstawie postanowienia sądu rejonowego o nabyciu spadku po zmarłym mężu, a po zniesieniu współwłasności i dokonaniu fizycznego podziału tej działki, stała się właścicielką dwóch działek rolnych niezabudowanych. W dniu 05 sierpnia 2008r. Matka wnioskodawcy zawarła, w formie aktu notarialnego warunkową umowę sprzedaży ww. działek pod warunkiem, że Agencja nie wykona przysługującego jej prawa pierwokupu. Strony ww. umowy sprzedaży ustaliły, że zapłata całej ceny oraz wydanie przedmiotu sprzedaży nastąpi w dniu podpisania umowy przenoszącej własność. Jednocześnie strony zobowiązały się zawrzeć, niezwłocznie z chwilą złożenia oświadczenia przez ww. Agencję, iż nie skorzysta ona z przysługującego jej prawa pierwokupu, umowę przeniesienia prawa własności. W dniu 18 sierpnia 2008r., tj. jeszcze przed złożeniem oświadczenia Agencji, Matka wnioskodawcy zmarła, nie zdążywszy dokonać przeniesienia własności przedmiotowych działek, o łącznej powierzchni 37 arów 66 m, na kupujących. Przedmiotową nieruchomość, w drodze spadku po ½ części nabyli synowie zmarłej. Na nich, w tym także na wnioskodawcy, zgodnie z zawarta umową sprzedaży ciąży obowiązek zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości. Obecnie wydane zostało prawomocne postanowienie sądu potwierdzające nabycie po ½ udziału w spadku przez wnioskodawcę i jego brata. Spadkobiercy, więc zmuszeni będą do przeniesienia własności nieruchomości na kupujących w formie aktu notarialnego, a także odbiorą umówioną w umowie sprzedaży kwotę tytułem ceny sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne