Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2009, sygn. ITPP2/443-224/09/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-224/09/RS
Czy w przypadku sprzedaży działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego stanowiącego część masy upadłości, podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli sprzedaż jest czynnością z zakresu likwidacji masy upadłości, a obrót nieruchomościami nie był objęty wpisem upadłego do ewidencji działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2009r (data wpływu 20 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 29 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek przeznaczonych na cele budowlane - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 marca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek przeznaczonych na cele budowlane.
W przedmiotowym wniosku, oraz w piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Postanowieniem z dnia 29 lutego 1996 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość osoby fizycznej określonej jako podmiot gospodarczy powołując syndyka masy upadłościowej. W skład masy upadłościowej wchodzi m. in. gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), składające się z działki gruntu o łącznej powierzchni 219,0803 ha. Przeznaczenie ww. gruntu we wpisach z rejestru gruntów określono jako działki rolne. Z uchwały podjętej przez radę gminy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że działki gruntu składające się na ww. gospodarstwo rolne zostały przeznaczone na cele budowlane. Osoba, której upadłość ogłoszono, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności w zakresie: robót budowlanych i montażowych, usług sprzętowo-transportowych, wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych, naprawy tych maszyn i środków transportu, produkcji i regeneracji części zamiennych i urządzeń budowlanych, eksportu usług sprzętowo-transportowych, remontów maszyn, handlu, działalności na rzecz ochrony środowiska, naprawy sprzętu rolniczego, produkcji materiałów budowlanych oraz produkcji rolnej (roślin i zwierząt). Obecnie Syndyk zamierza sprzedać działki kilku lub kilkudziesięciu nabywcom. Grunty będące przedmiotem sprzedaży nie są terenami zabudowanymi i były wykorzystywane tylko do prowadzonej działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku ze sprzedażą gruntu nie dokonywano czynności przygotowawczych za wyjątkiem jej podziału na mniejsze działki. Według wiedzy Syndyka w przeszłości, tj. przed datą ogłoszenia upadłości, osoba ta nabywała grunty: rolne, zabudowane oraz obiekty przemysłowe i usługowe, natomiast nie wiadomo, czy dokonywała jakiegokolwiek ich zbycia. Planowana sprzedaż przez Syndyka majątku wchodzącego w skład masy upadłości ma na celu likwidację majątku upadłego i zaspokojenie wierzycieli z uzyskanych funduszy. Jeżeli po zaspokojeniu wierzycieli pozostanie jakiś majątek to będzie on przekazany upadłemu. Obecnie Wnioskodawca nie jest w stanie określić co ewentualnie z nim zrobi osoba objęta postępowaniem upadłościowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty