29.10.2004 Kadry i płace

Jak prawidłowo dokonywać potrąceń?

Terminowe i prawidłowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń pracownikom należy do podstawowych obowiązków pracodawców. Od naliczonych wynagrodzeń pracodawcy dokonują potrąceń przymusowych, określonych w przepisach Kodeksu pracy, oraz dobrowolnych, do których konieczna jest zgoda pracownika. Pracodawcy dokonującego potrąceń z wynagrodzenia dotyczą ograniczenia nałożone przepisami prawa, gwarantujące pracownikowi otrzymanie przynajmniej części wynagrodzenia.

Przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia pracownika na rzecz pracodawcy (za zgodą pracownika) wolna od potrąceń jest kwota tego wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Pod uwagę brana jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Gdy dobrowolne potrącenia należności nie są dokonywane na rzecz pracodawcy, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia pracownika za pracę w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Inne zasady dotyczą natomiast potrąceń dokonywanych na mocy tytułów wykonawczych, do których nie jest wymagana zgoda pracownika.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne