14.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.913.2024.2.AK

Skutki podatkowe umorzenia części kredytu hipotecznego w ramach zawartej ugody z bankiem

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 20 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 10 lutego 2025 r. (wpływ 14 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W maju 2008 roku zaciągnęła Pani wspólnie z bratem kredyt hipoteczny w walucie CHF. Kredyt został przeznaczony w całości na zakup mieszkania, co zostało udokumentowane w akcie notarialnym. Zarówno kredyt, jak i własność nieruchomości zostały podzielone po 50% między Panią a Pani bratem, gdyż jedna osoba (brat) nie miała wystarczającej zdolności kredytowej. Mieszkanie zostało zakupione wyłącznie w celach mieszkaniowych i było zamieszkiwane przez Pani brata. Pani natomiast była zameldowana pod innym adresem i nie stanowiliście Państwo jednego gospodarstwa domowego. Obecnie bank proponuje podpisanie ugody dotyczącej umorzenia części zadłużenia.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 97 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), a także na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych dochodów (Dz.U. z 2022 r. poz. 2734), przychody uzyskane w wyniku umorzenia części kredytu hipotecznego mogą podlegać zwolnieniu z podatku, o ile spełnione są określone warunki.

Chciałaby Pani uzyskać interpretację, czy w opisanej sytuacji ewentualne korzyści wynikające z podpisania ugody będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania.

W uzupełnieniu wniosku podała Pani, że kredyt zaciągnięty wspólnie przez Panią i Pani brata został zabezpieczony w postaci hipoteki na kupionej ze środków kredytowych nieruchomości. Kredyt został zaciągnięty wyłącznie na zakup nieruchomości mieszkaniowej. Całość środków pieniężnych uzyskanych w ramach kredytu została przeznaczona wyłącznie na cele mieszkaniowe, tj. zakupu jednego mieszkania. Bank, który udzielił Pani i Pani bratu, jako współkredytobiorcom kredytu, podlega nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym (KNF). Wspólnie z bratem była Pani zobowiązana do solidarnej (a więc do pełnej wysokości) spłaty ww. kredytu. Propozycja ugody zakłada umorzenie obojgu kredytobiorcom, tj. Pani i bratu zadłużenia. Na kwotę zadłużenia, które Bank planuje umorzyć składają się: raty kapitałowo-odsetkowe, opłaty dodatkowe wymagane aby doszło do zawarcia umowy kredytu, tj. opłata tytułem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, opłata składek na poczet ubezpieczenia, odsetki ustawowe za opóźnienie banku wyliczone za okres od dnia wpływu pozwu sądowego do banku do dnia propozycji ugody. Podczas spłaty kredytu nie wystąpiły odsetki karne dla kredytobiorców. W przeszłości nigdy nie korzystała Pani z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Nieruchomość na nabycie której zostały wydatkowane środki z kredytu mieszkaniowego jest położona w Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne