Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.715.2024.1.MKA
Umorzenie części kredytu mieszkaniowego na podstawie ugody - zaniechanie poboru podatku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych umorzenia części kredytu hipotecznego. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W drodze ugody zawartej 1 sierpnia 2024 r. bank (…) umorzył pozostałą do spłaty część kredytu hipotecznego w wysokości 28 065,73 PLN oraz wypłacił dodatkowo kwotę 7 000 PLN tytułem rekompensaty. Kredyt hipoteczny został zaciągnięty w 2007 r. na zakup nieruchomości gruntowej przeznaczonej na budowę domu na potrzeby własne.
Działka nr (…) jest zewidencjonowana w Księdze Wieczystej (…) prowadzonej w Sądzie Rejonowym w (…) jako grunt orny z wydzieloną częścią budowlaną (zaświadczenie Gminy (…) dotyczące Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla działki (…) z 25 maja 2007 r.).
Kredyt został zaciągnięty wspólnie przez Pana i małżonkę (…). Byli Państwo solidarnie zobowiązani do jego spłaty. Bank umorzył część kredytu wszystkim kredytobiorcom. Bank umorzył pozostałą do spłaty na dzień 31 lipca 2024 r. kwotę kapitału. Nie mieli Państwo żadnych odsetek karnych i innych przeterminowanych należności. W umowie kredytowej wskazano, że „Kredyt przeznaczony jest na zakup nieruchomości gruntowej niezabudowanej położonej w (…), dla której Sąd Rejonowy w (...), Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą KW nr (…) oraz sfinansowanie opłaty przygotowawczej". Opłata przygotowawcza była narzucona przez bank i niezbędna do zawarcia umowy. Nie podlegała zwrotowi. Bank, z którym zawarł Pan umowę o kredyt hipoteczny w 2007 r. był podmiotem, którego działalność podlega nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, uprawnionym do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady funkcjonowania takich podmiotów. Był to Bank (…). Kredyt został zabezpieczony w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości lub udziale w nieruchomości lub prawie wieczystego użytkowania gruntu lub udziale w takim prawie, lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego lub udziale w takim prawie, lub prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziale w takim prawie. Nie korzystał Pan z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu innego kredytu mieszkaniowego. W zaświadczeniu Gminy (…) dotyczącym Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla działki nr (…) z 25 maja 2007 r. wskazano: „Urząd Gminy (…) niniejszym pismem zaświadcza, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (…), zatwierdzonym Uchwałą Nr (…) [...] przeznaczenie wymienionych działek jest następujące: Obręb (…): Działki nr (…): - (...) - teren użytkowany rolniczo, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę jednorodzinną. Obowiązują zasady podziału terenu na działki budowlane, zasady lokalizacji budynków oraz linie zabudowy określone na rysunku planu - (...) - teren użytkowany rolniczo, ustala się użytkowanie terenu bez zmian, - (...) - ulica pieszo-jezdna, otulina (…)". Zawarta w umowie kredytowej nieruchomość objęta Księgą Wieczystą KW nr (…) to właśnie działka nr (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty