Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.500.2024.2.MK
Opodatkowanie renty wdowiej z Irlandii.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 19 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty wdowiej z Irlandii. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 września 2024 r. (wpływ 3 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
… (dalej: „Wnioskodawczyni”) jest rezydentem polskim i na stałe mieszka w Polsce. Mąż Wnioskodawczyni pracował w Irlandii i zmarł w kwietniu 2011 r. Z tego tytułu irlandzki organ …, … przyznał Wnioskodawczyni tzw. rentę wdowią (dalej jako: „renta”). Jest to świadczenie rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii. Renta ta jest zwolniona z podatku dochodowego w Irlandii. Renta wpływa w euro na konto Wnioskodawczyni w Polsce. Wnioskodawczyni płaciła podatek począwszy od renty otrzymanej za rok 2013.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że renta wdowia z Irlandii jest świadczeniem z tytułu wdowieństwa, które Wnioskodawczyni otrzymuje po zmarłym małżonku ze względu na jego pracę w Irlandii. Jest to świadczenie stałe.
Na pytanie Organu o treści: „Czy jest to świadczenie składkowe (z zabezpieczenia społecznego) wypłacane w zależności od liczby składek PRSI (Pay-Related Social Insurance) wniesionych w danym okresie przez Pani męża?”, Wnioskodawczyni odpowiedziała: tak.
Na pytanie Organu o treści: „Czy wysokość świadczenia, które Pani otrzymuje, jest zróżnicowana w zależności od wieku współmałżonka pozostałego przy życiu?”, Wnioskodawczyni odpowiedziała, że tak, po przekroczeniu określonego progu wiekowego przez Wnioskodawczynię, świadczenie nieznacznie wzrasta. Ponadto, jak wskazuje dokument: „Twoje uprawnienia do zabezpieczenia społecznego w Irlandii” przygotowany przez Komisję Europejską:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty