24.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.743.2020.12.KC

Obowiązek uwzględnienia przychodu z tytułu przedawnionego roszczenia w zeznaniu podatkowym.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

1)ponownie rozpatruję sprawę Pani wniosku z 13 października 2020 r. (wpływ 19 października 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt I SA/Sz 245/21 orazNaczelnego Sądu Administracyjnego z 3 kwietnia 2024 r. sygn. akt II FSK 844/21;

2)stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 października 2020 r. wpłynął Pani wniosek z 13 października 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych przedawnienia zobowiązania kredytowego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

16 marca 2010 r. zawarła Pani umowę kredytu z wierzycielem pierwotnym – Bankiem X. Na podstawie tej umowy była Pani zobowiązana do spłaty zadłużenia w terminach wskazanych w umowie oraz w harmonogramie spłaty. Umowa ta została zawarta na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Po około roku czasu od zawarcia umowy kredytowej w związku z problemami finansowymi zaprzestała Pani dokonywania spłaty zgodnie z harmonogramem, co w następstwie doprowadziło do wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia całości roszczenia w stan natychmiastowej wymagalności.

W związku z powyższym, wierzyciel pierwotny – Bank X w 2011 r. zwrócił się do Sądu Rejonowego o nadanie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, a następnie na podstawie tego tytułu w dniu 7 lutego 2012 r. wszczęto na skutek wniosku Banku X przeciwko Pani postępowanie egzekucyjne, które prowadził komornik sądowy.

Następnie 22 grudnia 2014 r. Bank X dokonał sprzedaży wierzytelności na rzecz nowego wierzyciela – Y. Jednakże nie wycofał on wniosku egzekucyjnego od komornika i postępowanie egzekucyjne toczyło się nadal przeciwko Pani z wniosku wierzyciela pierwotnego jakim był Bank Y, albowiem tylko Bank miał prawo prowadzić postępowanie egzekucyjne na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne