Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.870.2024.1.MB
Skutki podatkowe otrzymywania renty wdowiej z Irlandii.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 15 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani wdową po zmarłym w 2024 r. mężu. Jest Pani obywatelką Polski i polską rezydentką podatkową. Po śmierci męża złożyła Pani dokumenty, na podstawie których przyznano Pani – przez właściwy urząd pomocy społecznej w Irlandii – wdowią rentę rodzinną.
Zgodnie z prawem Irlandii renta ta zwolniona jest z podatku dochodowego. Świadczenie wypłacane jest na rachunek bankowy. Bank – jako płatnik – potrąca z tegoż świadczenia podatek dochodowy od osób fizycznych. Posiada Pani dokument – streszczenie decyzji o przyznaniu praw do emerytury/renty, który potwierdza, że otrzymywana pomoc finansowa stanowi dożywotnią rentę rodzinną po zmarłym mężu.
Rentę wdowią otrzymuje Pani z Republiki Irlandii. Renta jest wypłacana na podstawie irlandzkich przepisów o świadczeniach rodzinnych i w dokumencie P1 jest oznaczona jako renta rodzinna, rentę tę pobiera Pani wyłącznie jako wdowa po zmarłym mężu.
Pytania
1.Czy renta wdowia wypłacana polskiemu rezydentowi podatkowemu przez właściwy urząd pomocy społecznej w Irlandii jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty