Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.170.2024.3.AJB
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w prawie własności działki oraz zwolnienie od podatku VAT dla ww. sprzedaży.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowne Panie,
stwierdzam, że stanowisko Pań w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 marca 2024 r. wpłynął Pań wniosek wspólny z 5 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w prawie własności działki 1 oraz zwolnienia od podatku VAT dla ww. sprzedaży. Uzupełniły go Panie – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 3 czerwca 2024 r. (wpływ 10 czerwca 2024 r.) oraz z 1 lipca 2024 r. (wpływ 5 lipca 2024 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:
Z1
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Z2
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 28.06.2023 r. zmarł Pan … - małżonek Pani Z1 (dalej: Strona postępowania) oraz ojciec Z2 (dalej: Zainteresowana). W wyniku dziedziczenia po zmarłym … zarówno Strona postępowania jak i Zainteresowana (jedyni spadkobiercy testamentowi) nabyli w drodze spadku m.in. nieruchomość gruntową, dla której jest prowadzona księga wieczysta nr …, podzieloną na dwie działki ewidencyjne o nr 1 oraz o nr 2 o łącznej powierzchni 1,7145 ha.
Wyjaśnić należy, że nieruchomość gruntowa stała się własnością zmarłego …. w wyniku dziedziczenia po rodzicach (odpowiednio postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z 27.09.1994 r. oraz 19.04.2011 r.), większej nieruchomości gruntowej wraz z siedliskiem o łącznej powierzchni 2,6253 ha. Przedstawiając podziały geodezyjne dotyczące nieruchomości gruntowej należy wskazać, co następuje.
Pierwotnie nieruchomość gruntowa składała się z jednej działki nr .... Następnie w 2004 r., jeszcze zanim … stał się jedynym właścicielem nieruchomości gruntowej, działka ... została podzielona na działkę 3 i 4 - ta druga działka została przeznaczona pod modernizację (poszerzenie) drogi lokalnej, graniczącej z nieruchomością gruntową i jest własnością m. ... Na precyzyjnie wydzielonym fragmencie działki 3 … wybudował budynek (zakończenie budowy i oddanie do użytkowania - 2009 r.), który przeznaczył na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej pod nazwą „…". … nie zaliczył budynku, ani nieruchomości, na której został on wzniesiony, do środków trwałych związanych z działalnością gospodarczą i w związku z tym nie amortyzował ich. Koszt budowy budynku hotelowego został sfinansowany w całości ze środków prywatnych …. Podatek VAT nie był odliczany od zakupów towarów i usług wykorzystywanych przy budowie hotelu. Sama budowa hotelu rozpoczęła się w 2006 r. zaś jej ukończenie i oddanie do użytkowania nastąpiło w 2009 r. Podkreślić przy tym należy, że zarówno budynek jak i nieruchomość gruntowa związane z prowadzoną przez ... działalnością hotelarską, były w czytelny sposób wyodrębnione od pozostałej części działki 3, tak, że nie mogło być wątpliwości co do tego, który fragment działki 3 jest wykorzystywany do działalności związanej z prowadzeniem hotelu. Funkcjonalne przeznaczenie części działki 3 na działalność związaną z prowadzeniem hotelu znalazło także odzwierciedlenie w dokonanym przez ... w 2012 r. podziale działki 3 na trzy nowe działki, tj. 1 - pokrywającej się dokładnie z tą częścią nieruchomości gruntowej, która była wykorzystywana przez ... do celów związanych z prowadzeniem hotelu; 2 - na której znajdują się budynki siedliskowe; a także działkę 5 - niemającej znaczenia dla niniejszej sprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty