Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.156.2024.3.RK
Skutki podatkowe transakcji leasingu finansowego zwrotnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych transakcji leasingu finansowego zwrotnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dwa oddzielne podmioty gospodarcze, zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni, tj. A. z siedzibą w (…) (zwane dalej: Finansujący) oraz B. (zwane dalej: Korzystający), zamierzają zawrzeć dwie Umowy, które będą dotyczyć nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym - kwatery mieszkalne, położonej w (…) (...). Właścicielem tej nieruchomości jest Korzystający:
1)Umowę sprzedaży nieruchomości przez Korzystającego na rzecz Finansującego
2)Umowę leasingu finansowego między Finansującym a Korzystającym, gdzie przedmiotem jest ww. nieruchomość.
Umowa leasingu finansowego będzie zawarta w krótkim czasie po zawarciu Umowy sprzedaży nieruchomości.
Ad 1.
Korzystający wystawi fakturę VAT na sprzedaż nieruchomości ze stawką zwolnioną, zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ między pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości upłynął okres dłuższy niż 2 lata (zgodnie z definicją pierwszego zasiedlenia określoną w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT).
Ad 2.
Zgodnie z planowaną Umową przez cały okres leasingu nieruchomość będzie stanowić własność Finansującego. Korzystający zobowiązany będzie uiszczać na rzecz Finansującego okresową opłatę leasingową w miesięcznych ratach, wysokość i terminy płatności poszczególnych rat określi załącznik do tej Umowy. Rata leasingowa będzie obejmować zwrot kapitału oraz odsetki. W okresie trwania Umowy Korzystający wprowadzi nieruchomość stanowiącą przedmiot leasingu do swoich aktywów i dokona odpisów amortyzacyjnych od wartości tej nieruchomości. Finansujący oświadczy ponadto, że jest zobowiązany na pisemne żądanie Korzystającego do przeniesienia prawa własności nieruchomości, stanowiącej przedmiot leasingu, po upływie oznaczonego Umową okresu leasingu. Finansujący nie poniesie żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości, będącej przedmiotem leasingu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty