Interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.265.2024.4.JKU
Niepodleganie opodatkowaniu umówionego w umowie obciążenia wartością podatku od nieruchomości przedmiotu dzierżawy.
Interpretacja indywidualna– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu umówionego w umowie obciążenia wartością podatku od nieruchomości przedmiotu dzierżawy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 czerwca 2024 r. (wpływ 12 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną posiadająca na wyłączną własność nieruchomość składającą się z budynku biurowego, budynku socjalnego, czterech hal produkcyjnych i wiaty magazynowej.
Posiadana nieruchomość nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej, nie jest składnikiem środka trwałego, ale została oddana w dzierżawę do spółki kapitałowej – Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z treścią zapisów umowy Dzierżawca będzie płacił podatek od nieruchomości w związku z przedmiotem działalności Dzierżawcy oraz inne opłaty publicznoprawne, jakie mogą na skutek zmiany stanu prawnego pojawić się w przyszłości.
Wartość otrzymywanego czynszu z tytułu dzierżawy otrzymywanego w związku z oddaniem nieruchomości w dzierżawę jest rozliczany zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – tzw. najem prywatny.
Z uwagi na fakt, iż jest to nieruchomość użytkowa stanowiąca lokale niemieszkalne z tytułu przedmiotowej dzierżawy jest Pan podatnikiem podatku VAT i z tytułu uzyskiwanego czynszu odprowadza stosowny podatek VAT w wysokości 23%. Dla celów podatku dochodowego podstawą obliczenia czynszu jest kwota netto w wysokości 8,5% do wysokości 100.000,00 przychodu a powyżej podatek oblicza Pan w wysokości 12,5%. Z tytułu takich ww. rozliczeń wystawia Pan fakturę VAT ujmując i rozliczając odrębnie podatek VAT, a oddzielnie kwotę netto ujmując ją jako przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym podatek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty