Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.277.2024.1.MR
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia samochodu osobowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 6 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu osobowego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w przedmiocie pozostałego doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (kod PKD 70.22.Z). W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „PIT”) i rozlicza się Pan z tego podatku na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 27 ustawy o PIT (skala podatkowa).
W dniu 3 października 2022 r. otrzymał Pan od swoich rodziców w formie darowizny samochód osobowy (pomiędzy Pana rodzicami istnieje wspólność majątkowa małżeńska). Darowizna ta została udokumentowana umową z 3 października 2022 r. Szacowana wartość samochodu wskazana w umowie darowizny wynosiła 90 tys. zł. Informuje Pan, iż fakt nabycia samochodu osobowego w formie darowizny został przez Pana zgłoszony do właściwego dla Pana naczelnika urzędu skarbowego na formularzach SD-Z2 przed upływem 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.
W związku z powyższym, niniejsza darowizna podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Po uzyskaniu darowizny, samochód został wprowadzony przez Pana do ewidencji środków trwałych dla prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód nie był wcześniej amortyzowany przez Pana rodziców, gdyż na dzień dokonania darowizny na Pana rzecz, znajdował się on w ich majątku prywatnym (nie stanowił środka trwałego w prowadzonej przez Pana rodziców działalności gospodarczej, od którego dokonywane byłyby odpisy amortyzacyjne).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty