Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.526.2023.2.MD
Stosowanie zaniechania poboru podatku dochodowego w stosunku do kwoty umorzonej wierzytelności oraz kwoty wypłaconej nadpłaty z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe oraz w części prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest w części nieprawidłowe oraz w części prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stosowania zaniechania poboru podatku dochodowego w stosunku do kwoty umorzonej wierzytelności oraz kwoty wypłaconej nadpłaty z tytułu kredytu mieszkaniowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 stycznia 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(...) lipca 2008 r. wraz z mężem A zawarła Pani umowę o kredyt mieszkaniowy z BANK I. Była Pani wraz z mężem solidarnie zobowiązana do spłaty tego kredytu. Kredyt ten zaciągnięty został we frankach szwajcarskich na jedną inwestycję mieszkaniową, na zakup nieruchomości gruntowej.
Nieruchomość, na którą zostały wydatkowane środki z kredytu, jest położona w Polsce, w województwie B. Kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe, na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej, zabezpieczony hipotecznie w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości.
Nigdy wcześniej nie korzystała Pani z umorzenia wierzytelności z tytułu innego kredytu hipotecznego. Przedmiotowy kredyt został zaciągnięty na wydatki, o których mowa jest w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
(...) lipca 2014 r. BANK I dokonał przeniesienia wierzytelności na rzecz banku BANK II Umowie kredytowej został nadany nr (...).
(...) marca 2023 r. zawarła Pani ugodę z BANK II i dokonano zmiany waluty zadłużenia na walutę polską. Po zmianie waluty zadłużenia, kredyt został spłacony i powstała nadpłata należna kredytobiorcy. Bank wypłacił nadpłatę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty