Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
28.07.2023 Kadry i płace

Stosowanie przepisów Kodeksu pracy po tzw. nowelizacji work-life balance – odpowiedzi na 10 pytań z praktyki

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca do polskich przepisów dwie dyrektywy unijne, tzw. work-life balance i dyrektywę o przejrzystych i przewidywalnych warunkach zatrudnienia. Wprowadziła ona liczne zmiany m.in. w zakresie sporządzania informacji o warunkach zatrudnienia czy udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem. Przyznała również pracownikom prawo do dodatkowych dni wolnych z tytułu zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej i urlopu opiekuńczego.   

 

Stosowanie nowych przepisów Kodeksu pracy sprawia w praktyce spore problemy. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania Czytelników dotyczące nowych regulacji. 

 

(?) Czy konieczna jest aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia sporządzonej zgodnie z nowymi przepisami w przypadku zmiany wymiaru urlopu wypoczynkowego, jeśli mamy w niej podaną tylko ogólną informację, tj.: 

„Przysługuje Panu następujący wymiar płatnego urlopu:

  • urlop szkoleniowy: art. 1031 § 2 i § 3, art. 1032 Kodeksu pracy,
  • urlop wypoczynkowy: art. 154, art. 1551, art. 1552, art. 1552a, art. 1553, art. 158 Kodeksu pracy”?

Informacja o dodatkowych warunkach zatrudnienia, przekazywana pracownikowi na podstawie art. 29 § 3 Kodeksu pracy, powinna zawierać konkretne informacje o uprawnieniach danego pracownika, a nie tylko ogólnikowe informacje o uprawnieniach pracowniczych dotyczących wszystkich pracowników. Zatem powinni Państwo przede wszystkim zmodyfikować tę informację w taki sposób, żeby była zindywidualizowana dla danego pracownika. Dopiero gdy pracownik osiągnie okres zatrudnienia uprawniający go do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, należy zaktualizować udzieloną pracownikowi wcześniej informację o wymiarze tego urlopu.

Pracodawca informuje pracownika m.in. o wymiarze przysługującego mu płatnego urlopu, w szczególności urlopu wypoczynkowego, a jeżeli nie jest możliwe jego określenie w dacie przekazywania pracownikowi tej informacji, to informuje go o zasadach ustalania i przyznawania urlopu (art. 29 § 3 pkt 1 lit. i Kodeksu pracy). Informacje te należy przekazać pracownikowi, w postaci papierowej lub elektronicznej, nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne