Artykuł aktualny na dzień 31-03-2025

Uzupełniający urlop macierzyński – odpowiedzi resortu pracy na trudne pytania

Od 19 marca 2025 r. pracownicy mogą korzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy sprawiają jednak dużo problemów w praktyce. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące najtrudniejszych problemów w tym zakresie.

(?) Nie jestem ubezpieczona – czy przysługuje mi uzupełniający urlop macierzyński i jak się o niego ubiegać?

W myśl art. 180 § 1 Kodeksu pracy prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje z mocy prawa pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie trwania stosunku pracy, w wymiarze zależnym od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zatem w sytuacji jeżeli matka dziecka nie pozostawała w stosunku pracy na dzień urodzenia dziecka, to nie nabyła prawa do urlopu macierzyńskiego, a w konsekwencji nie nabędzie prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego z tytułu pobytu dziecka w szpitalu.

Jednakże osobom bezrobotnym, nieubezpieczonym, pracującym na umowę cywilnoprawną (np. umowę o dzieło) czy studiującym, w myśl ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 323 i 858) przysługuje świadczenie rodzicielskie, które zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1871) ulega wydłużeniu o czas pobytu dziecka w szpitalu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne