Urlop rodzicielski 2025. Co każdy pracodawca powinien wiedzieć?
Urlop rodzicielski jest jednym z uprawnień rodziców zagwarantowanym w Kodeksie pracy. Z urlopu mogą skorzystać obydwoje z rodziców. Rodzice mogą również wymieniać się uprawnieniami urlopowymi. W 2023 roku na mocy nowelizacji przepisów Kodeksu pracy zmienił się wymiar tego urlopu oraz sposób jego wykorzystania. Obecnie urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo lub nie więcej niż w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Kodeks Pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami »»»
Zasady korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego »»»
Wymiar urlopu rodzicielskiego
Rodzice dziecka, którzy korzystają z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, po ich wykorzystaniu mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Okres urlopu rodzicielskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i przysługuje w wymiarze do:
- 41 tygodni – w razie urodzenia jednego dziecka,
- 43 tygodni – gdy urodzi się więcej niż jedno dziecko.
Natomiast pracownicy-rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające przez lekarza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
