Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.9.2023.2.DS
Opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 20 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 czerwca 2023 r. (data wpływu 7 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dnia 15 lipca 2021 roku, zakupiła Pani lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość. Kupując ten lokal, pozostawała Pani w związku małżeńskim, będąc w ustroju rozdzielności majątkowej od 21 maja 2021 roku (dalej: lokal nr 1). W 2023 roku Pani ojciec planuje ustanowić umowę o dożywocie na swoim udziale w nieruchomości- zabudowie zagrodowej, składającej się z budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego (dalej: lokal nr 2). Udział ojca tj. 1/2, wynika z umowy rozdzielności majątkowej małżeńskiej, której częścią jest ww. nieruchomość. Pani rodzice są osobami starszymi, emerytami i potrzebują pomocy w sprawach życia codziennego. W związku z tym, że stan zdrowia ojca pogarsza się ze względu na wiek oraz stopień zaawansowania chorób na które choruje przewlekle, planuje on w tym roku dokonać umowy o dożywocie na swoim udziale, dotyczącej ww. nieruchomości gruntowej zabudowanej zabudową zagrodową - budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem gospodarczym na rzecz Pani. Umowa dożywocia ma zagwarantować ojcu dożywotnią opiekę i pomoc w sprawach życia codziennego z Pani strony.
Wobec powyższego, planuje Pani w obecnym roku sprzedaż lokalu nr 1 oraz przeznaczenie części środków finansowych uzyskanych z tej sprzedaży na remont budynku mieszkalnego, będącego częścią zabudowy zagrodowej, pozyskanej od ojca, umową dożywocia (czyli lokalu nr 2) tak, aby mogła Pani zamieszkiwać wspólnie z ojcem. Przeznaczając część środków finansowych na remont owego budynku mieszkalnego (lokal nr 2), chce Pani skorzystać z ulgi mieszkaniowej dotyczącej tych środków. Planowana sprzedaż Pani lokalu mieszkalnego (lokal nr 1), nastąpi wcześniej, niż ustanowienie umowy o dożywocie, ale środki uzyskane ze sprzedaży planuje Pani inwestować w ów budynek mieszkalny, będący przedmiotem umowy o dożywocie (lokal nr 2), dopiero po jej ustanowieniu. Inwestycje w remont budynku mieszkalnego, w którym będzie Pani zamieszkiwała z ojcem, planuje Pani zakończyć około dwóch lat, od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego. Pozostałą część środków finansowych, uzyskanych ze sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego (lokal nr 1), planuje Pani przeznaczyć na zakup lokalu mieszkalnego, poza granicami Polski, w Hiszpanii (dalej: lokal nr 3). Ten lokal mieszkalny chciałaby Pani traktować również jako swoje miejsce zamieszkania ze względu na charakter Pani pracy - praca zdalna, oraz kontraktowy charakter pracy męża, który z ramienia zleceniodawców często przebywa i pracuje na terenie Hiszpanii. Zakupu tego chciałaby Pani dokonać do dwóch lat od dnia sprzedaży lokalu nr 1.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty