Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.13.2023.1.DM
Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia przez Pana Nieruchomości w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki w zamian za objęcie udziałów będzie – zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy – wszystko, co stanowi zapłatę, którą otrzyma Pan od Spółki z tytułu dokonania tej transakcji, pomniejszone o kwotę podatku VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia podstawy opodatkowania w związku z aportem Nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i obrotu nieruchomościami. 10 czerwca 2022 r. Wnioskodawca zakupił do swojej działalności działkę budowlaną od Miasta (…) położoną przy ul. (…) (akt notarialny z 10 czerwca 2022 r., nr (…) - dalej zwaną „Nieruchomością”. Z tytułu tego nabycia Wnioskodawca odliczył VAT naliczony na podstawie faktury wystawionej przez Miasto (…).
Obecnie Wnioskodawca planuje wnieść tytułem aportu ww. Nieruchomość do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej zwana „spółką”), w której będzie większościowym udziałowcem. Spółka ta dzisiaj jeszcze nie istnieje, powstanie dopiero w przyszłości. Przed jej założeniem Wnioskodawca chce poznać wszelkie skutki podatkowe wniesienia wkładu do spółki w postaci Nieruchomości.
Przedmiot aportu będzie wykorzystywany przez spółkę w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. W zamian za wkład niepieniężny Wnioskodawca uzyska udziały w spółce, o określonej w umowie spółki wartości nominalnej. Wartość rynkowa Nieruchomości będzie dużo wyższa niż wyniesie kapitał zakładowy, który planowany jest na poziomie 5.000 zł. Nadwyżka ponad kwotę kapitału zakładowego zostanie przekazana na kapitał zapasowy, tzw. agio.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty