Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.699.2022.2.KC
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 27 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 2021 r. Pani (70 lat) i Pani syn (44 lata) wystawiliście do sprzedaży mieszkanie o powierzchni 84,2 m2 zakupione w 2017 r.
Powodem sprzedaży przed upływem pięciu lat podatkowych było to, że od 2020 r. Pani syn pracował w domu zdalnie. Natomiast, od 2021 r. warunki pracy zdalnej pogorszyły się – pod oknem codziennie od godziny 16 do godziny 21 odbywały się nieustanne gwizdy i krzyki szkółek dziecięcych piłki nożnej, hałas uniemożliwiający pracę zdalną. Wpłynęło to na ograniczenie powierzchni dla Pani i uniemożliwiło pracę syna. Należało więc szybko uzyskać mieszkanie dla syna i samodzielne mieszkanie dla Pani.
Znalazła Pani z synem dwa mieszkania blisko siebie. Okazało się, że Pani nie dostanie żadnego kredytu hipotecznego ze względu na wiek. Kredyt taki wziął syn na pilniejsze mieszkanie, jednocześnie wykładając z własnych oszczędności część udziału wymaganego przez Bank oraz spłacił Pani już wyłożone ze zwykłej pożyczki koszty zaliczki i pośrednika. W listopadzie syn otrzymał pożyczkę, a w styczniu 2022 r. dokonał zakupu za kredyt hipoteczny.
Drugie mieszkanie zakupiła Pani z synem za pieniądze uzyskane ze sprzedaży wspólnego mieszkania i resztę Pani syn przeznaczył na remont. Drugie mieszkanie więc znów było wspólne (71% udziałów posiadała Pani, 29% udziałów posiadał Pani syn). Oboje więc na małe dwa mieszkania wydaliście wszystkie pieniądze (cały przychód) oraz syn spłacił kredyt hipoteczny w całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty