15.04.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.93.2022.1.TR

Przychody ze stosunku pracy.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest pracownikiem Spółki Zagranicznej. Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy PIT ze względu na miejsce zamieszkania znajdujące się w Polsce.

W ramach umowy o oddelegowaniu podpisanej ze Spółką Zagraniczną, zmieniającej warunki zatrudnienia Wnioskodawcy, w tym miejsce pracy (dalej: Umowa), Wnioskodawca przeniósł się do Polski w celu wykonywania pracy na terytorium RP na rzecz Spółki Polskiej.

Zgodnie z Umową, Wnioskodawca jest również uprawniony do otrzymywania świadczeń w ramach wewnętrznej polityki grupy. Na podstawie ww. dokumentu Spółka Zagraniczna zobowiązuje się do pokrycia różnicy pomiędzy podatkiem należnym w Polsce a podatkiem, który byłby należny we Francji, jeżeli Wnioskodawca nie zostałby oddelegowany (tzw. polityka wyrównania podatkowego). Powyższe pozwala na zachowanie neutralności w opodatkowaniu dochodów w okresie oddelegowania i zapewnia Wnioskodawcy takie samo obciążenie podatkowe w Polsce jakie miałby we Francji. Oznacza to, że Wnioskodawca nie może być stratny na podatku w związku z przyjętą propozycją oddelegowania do Polski. Innymi słowy, gdy pracownik jest objęty polityką wyrównania podatkowego, pracodawca ponosi koszt faktycznych podatków w kraju macierzystym i kraju przyjmującym pracownika.

Kalkulacja kwoty do zwrotu z tytułu polityki wyrównania podatkowego rozpoczyna się od obliczenia podatku hipotetycznego w kraju macierzystym (tutaj: Francja) na takich samych zasadach, gdyby Wnioskodawca nadal wykonywał pracę wyłącznie na terytorium Francji. Następnie kwota podatku hipotetycznego jest pobierana z wynagrodzenia Wnioskodawcy przez Spółkę Zagraniczną, natomiast nie jest wpłacana do urzędu skarbowego we Francji. Kwota ta jest przekazana na poczet podatku należnego w Polsce. W Polsce podatek obliczany jest na zasadach określonych w art 44 ust. 1 a pkt 3 Ustawy PIT ze względu na brak obecności płatnika podatku w postaci zakładu pracy na terytorium Polski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne