Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.603.2021.2.AP
Opodatkowanie sprzedaży w drodze licytacji publicznej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 17 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży w drodze licytacji publicznej nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 3 stycznia 2022 r. (data wpływu 10 stycznia 2022 r.) oraz pismem z dnia 25 stycznia 2022 r. (data wpływu 25 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowy w (…). W dniu 13 maja 2019 r. Wnioskodawca dokonał zajęcia nieruchomości stanowiącej własność dłużników A PESEL (…) i B PESEL (…), dla której Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr (…) (adres nieruchomości (…)). Zajęta nieruchomość zabudowana jest domem mieszkalnym rok budowy około 2006 r.
Z danych zawartych w księdze wieczystej wynika, że dłużnicy nabyli nieruchomość w drodze umowy przeniesienia własności na podstawie aktu notarialnego z dnia 28 lipca 2005 r. repertorium (…) na prawach wspólności ustawowej.
Z uwagi na brak kontaktu z dłużnikami w toku postępowania egzekucyjnego został ustanowiony kurator dla dłużników. Wnioskodawca z uwagi na brak kontaktu z dłużnikami nie mógł uzyskać informacji od dłużników, czy zajęta nieruchomość stanowiła majątek prywatny, czy też była składnikiem działalności gospodarczej.
Dodatkowo z uzyskanych przez Wnioskodawcę informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego wynika, że dłużnik A jest od dnia 13 marca 2008 r. wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą C, nr KRS (…), NIP (…) z siedzibą w (…), ul. (…), (…). Spółka C w okresie od 4 kwietnia 2008 r. do 31 maja 2017 r. była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika natomiast, że dłużniczka B prowadziła działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do ww. ewidencji w okresie od 3 grudnia 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. z adresem siedziby (…), nr NIP (…). Na podstawie danych zawartych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów - wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT - Wnioskodawca ustalił, że dłużniczka B była zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w całym okresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty