Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.211.2021.1.KR
Czy do uzyskanych przez Wnioskodawcę dochodów z tytułu sprzedaży nieruchomości mieszkalnej, która przez Wnioskodawcę była wykorzystywana do działalności gospodarczej, ujęta przez Niego w ewidencji środków trwałych oraz od której dokonywał On odpisów amortyzacyjnych, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji uzyskane dochody nie będą podlegać opodatkowaniu w świetle dokonania sprzedaży po upływie terminu 5 lat od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2021 r. (data wpływu 22 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lutego 2021 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego, który był używany w prowadzonej działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania oprogramowania. Od września 2010 roku Wnioskodawca jest właścicielem lokalu mieszkalnego w (…) (inaczej nieruchomość). Od 1 sierpnia 2011 roku tj. od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w przedmiotowym lokalu mieszkalnym prowadzona jest w/w działalność. Mieszkanie zostało zakupione na cele prywatne na rynku wtórnym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest jedynym właścicielem nieruchomości, ponieważ zostało ono nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego i do dziś pozostaje w majątku osobistym Wnioskodawcy. Lokal był także wykorzystywany przez Wnioskodawcę do celów mieszkalnych od stycznia 2011roku do października 2018 roku. W okresie od 1 sierpnia 2011 roku do 31 października 2018 roku przedmiotowa nieruchomość nie znajdowała się w ewidencji środków trwałych, nie była amortyzowana a koszty związane z tą nieruchomością (np. woda, czynsz dla spółdzielni, odsetki od kredytu hipotecznego)nie były zaliczane w kosztu uzyskania przychodu. W październiku 2018 roku Wnioskodawca przeprowadził się do innego lokalu mieszkalnego, a przedmiotowa nieruchomość od 1 listopada 2018 została umieszczona w ewidencji środków trwałych działalności i były dokonywane odpisy amortyzacyjne ze stawką 10% rocznie. Nieruchomość była w tym czasie wynajmowana najemcom w ramach działalności, przychody z najmu były ujmowane w przychodach z działalności, a w kosztach ujmowane były odsetki od kredytu i inne np. koszty zarządzania przez firmę zarządzającą najmem. Nieruchomość nigdy nie była traktowana przez Wnioskodawcę jako towar handlowy. Dzień 31 stycznia 2021 roku był ostatnim dniem wynajmowania lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca planuje sprzedaż nieruchomości (nie będzie to wniesienie aportem do spółki). Do czasu sprzedaży nieruchomość będzie amortyzowana, a koszty jej utrzymania oraz odsetki od kredytu hipotecznego będą zaliczane w koszty uzyskania przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty