06.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.520.2024.1.MO

Zbycie nieruchomości odziedziczonej w spadku po siostrze.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 6 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni w wymaganej przepisami prawa formie notarialnej zbyła (przeniosła własność na inną osobę fizyczną) w dniach: (…) 2023 r. z nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości (…), gmina (…) wydzieloną działkę geodezyjną numer (…) o powierzchni (…), zabudowaną budynkiem mieszkalnym i (...) budynkami gospodarczymi za określoną cenę, a nabywca oświadczył, że „przedmiotową nieruchomość za podaną cenę kupuje” (akt notarialny (…)) i (…) 2023 r. wydzieloną z nieruchomości gruntowej, jak wyżej, działkę geodezyjną numer (…) o powierzchni (…) (niezabudowaną, natomiast posiadającą bezpośredni dostęp do drogi publicznej) za określoną cenę, a nabywca oświadczył, że „przedmiotową nieruchomość za podaną cenę kupuje” (akt notarialny (…)).

Wnioskodawczyni, co wskazano również w obu ww. aktach notarialnych, zbyte w 2023 r. nieruchomości, nabyła w drodze dziedziczenia po swojej zmarłej siostrze (…) w 2022 r., będąc wdową i pozostając nią także w czasie zbywania przedmiotowych nieruchomości.

Siostra Wnioskodawczyni (spadkodawca) była właścicielem tych nieruchomości ponad 10 lat.

Zaznaczyć należy, że nieco wcześniej (chodzi o kilka miesięcy) przed śmiercią siostry Wnioskodawczyni zmarł jej małżonek, to jest szwagier Wnioskodawczyni, a nie zawarli oni między sobą majątkowej umowy małżeńskiej. Zatem siostra Wnioskodawczyni i jej mąż pozostawali aż do zgonu szwagra Wnioskodawczyni we wspólności majątkowej, zatem również szwagrowi Wnioskodawczyni na zasadzie wspólności małżeńskiej przysługiwało ponad 10 lat prawo własności do nieruchomości, które następnie odziedziczyła (jako jedyna spadkobierczyni) Wnioskodawczyni, a potem je sprzedała. Siostra Wnioskodawczyni i jej małżonek jeszcze za życia sporządzili testamenty holograficzne (art. 949 kodeksu cywilnego), w których nawzajem powołali się do wyłącznego dziedziczenia, to jest czyniąc współmałżonka jedynym spadkobiercą na wypadek własnej śmierci. W efekcie więc zgon szwagra Wnioskodawczyni (wcześniejszy niż jej siostry) spowodował, iż jej siostra na mocy powołanego testamentu holograficznego była wyłącznym właścicielem masy spadkowej, w tym także nieruchomości zapisanych w dalszej kolejności Wnioskodawczyni, które następnie Wnioskodawczyni sprzedała w okolicznościach opisanych na wstępie niniejszej części opisu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne