08.03.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.42.2019.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.42.2019.1.KK

skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 21 stycznia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 11 lipca 2017 r. mąż darował Wnioskodawczyni, z którą to był wówczas w związku małżeńskim, udział wynoszący 1/2 części w zabudowanej nieruchomości (dalej: Nieruchomość). W małżeństwie Wnioskodawczyni panował ustrój rozdzielności majątkowej. Nabycie udziału było zwolnione z podatku od spadków i darowizn w oparciu o przepis art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizn (nabycie przez małżonka).

W dniu 20 czerwca 2018 r. Sąd Okręgowy orzekł rozwód Wnioskodawczyni oraz męża. W dniu 26 listopada 2018 r. Wnioskodawczyni oraz były mąż dokonali zniesienia współwłasności Nieruchomości w ten sposób, że jej jedynym właścicielem został były mąż, który to zobowiązał się do spłaty na rzecz Wnioskodawczyni kwoty odpowiadającej połowie wartości Nieruchomości. Wysokość spłaty odpowiadała wartości darowizny uczynionej przez męża na rzecz Wnioskodawczyni, wskazanej przez strony w umowie z dnia 11 lipca 2017 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku dokonania zniesienia współwłasności Nieruchomości w drodze czynności notarialnej, w której to udział Wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny, w zamian za spłatę dokonaną przez współwłaściciela (nabywcę nieruchomości) za kwotę odpowiadającą wartości darowizny, Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji gdy od nabycia przez Wnioskodawczynię udziału do zniesienia współwłasności nie upłynął okres 5 lat?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne