18.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.527.2024.2.SJ

Skutki podatkowe dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

21 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2024 r.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będący stroną postępowania:

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

3)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcy (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowane niebędące stroną postępowania nr 1 i nr 2) są wspólnikamiSpółki jawnej, która składa się z trzech wspólników - osób fizycznych. Udziały wspólników są równe i wynoszą po 1/3. Podstawowa działalność Spółki to PKD 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Spółka Jawna w 2021 r. zawarła z podmiotem świadczącym usługi leasingowe umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czynsze leasingowe były księgowane w kosztach działalności gospodarczej spółki jawnej w kwocie netto. Odliczenie podatku VAT było częściowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią zawartej umowy, po zakończeniu umowy leasingowej Spółce przysługiwało prawo wykupu. Przez wykup rozumie się prawonabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu. Możliwość nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy wynikaz umowy leasingu, ale jest odrębną czynnością. Umowa leasingu w 2024 r. została zakończona. Wykup samochodu został udokumentowanyfakturą wystawioną na leasingobiorcę - Spółkę Jawną. Po zakończeniu umowy leasingu i wykupie przedmiotu leasingu Spółka nie zamierzaławykorzystywać samochodu osobowego w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środkówtrwałych. Spółka Jawna nie dokonała odliczenia podatku VAT od wykupu.Bezpośrednio po wykupie wspólnicy podjęli uchwałę o przeznaczeniu samochodu na cele osobiste wspólników niezwiązane z prowadzonądziałalnością gospodarczą. W wykonaniu tej uchwały została zawarta umowa nieodpłatnego przeniesienia własności samochodu na rzeczwspólników (nastąpi przekazanie samochodu do majątku prywatnego wspólników). Nastąpiło przekształcenie współwłasności łącznejskładnika majątku spółki jawnej na współwłasność w częściach ułamkowych wspólników. Przekazanie samochodu na cele osobistewspólników niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w wyniku którego nastąpiło przekształcenie współwłasności łącznejskładnika majątku spółki jawnej na współwłasność ułamkową wspólników, w wyniku którego wspólnicy otrzymali własność w proporcjiodpowiadającej ich udziałom w prawie do zysków w Spółce (po 1/3) nastąpiła nieodpłatnie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne