16.01.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.624.2017.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.624.2017.1.AK

Podatek od towarów i usług w zakresie udokumentowania rozliczeń pomiędzy uczestnikami Konsorcjum oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 20 listopada 2017 r. (data wpływu 23 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania rozliczeń pomiędzy uczestnikami Konsorcjum oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania rozliczeń pomiędzy uczestnikami Konsorcjum oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Spółka Akcyjna A
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Spółka Akcyjna B

przedstawiono następujący stan faktyczny.

A S.A. (zainteresowany będący stroną postępowania) (dalej: A, Wnioskodawca) jest oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy () a.s. z siedzibą w (Czechach) zajmującym się budownictwem.

B S.A. (zainteresowany niebędący stroną postepowania) jest spółką akcyjną działającą w szeroko pojętej branży budowlanej.

Wnioskodawca, () S.A. (obecnie B S.A.) oraz C S.A. zawarły umowę konsorcjum celem wspólnego opracowania oferty przetargowej oraz w razie pozyskania zamówienia celem wspólnej jego realizacji. Zgodnie z umową Liderem została spółka C. Każdemu z podmiotów przydzielony został do realizacji osobny zakres prac, które wycenił w ofercie przedstawionej Zamawiającemu. Co prawda, w umowie konsorcjum zapisano, jak procentowo dzielą się prace, ale % oznaczał stosunek wartości prac przedzielonych danemu Partnerowi Konsorcjum do ogólnej wartości prac objętych kontraktem. Podane procenty zmieniały się wraz z realizacją prac, ponieważ każdy z Partnerów podczas realizacji dokonywał zmian w swoim zakresie robót (w trakcie realizacji roboty były zmieniane oraz miały miejsce przekroczenia pozycji przedmiarowych). Podstawą rozliczeń między konsorcjantami był rzeczowy podział prac, które w swoim zakresie każdy z Partnerów realizował samodzielnie. W trakcie prac uczestnicy konsorcjum wystawiali faktury na Lidera za wykonane prace należące do zakresu rzeczowego każdego z konsorcjantów. Podstawą faktur były protokoły odbioru prac. Lider z kolei wystawiał faktury na Zamawiającego obejmujące całość prac (prace Lidera oraz pozostałych Partnerów). W trakcie trwania kontraktu Lider złożył do właściwego sądu wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Pozostałych dwóch członków konsorcjum złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy konsorcjum oraz od porozumienia wykonawczego. W wyniku odstąpienia od umowy konsorcjum oraz porozumienia wykonawczego C przestała być stroną umowy konsorcjum oraz utraciła funkcję Lidera.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne