Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2015, sygn. IPPB1/4511-1248/15-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-1248/15-2/MT
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, otrzymanie przez Wnioskodawcę Wierzytelności w związku z rozwiązaniem Spółki osobowej i będące tego efektem wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki osobowej wskutek konfuzji nie spowoduje powstania przychodu dla Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o PIT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2015 r. (data wpływu 28 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wierzytelności w wyniku rozwiązania spółki osobowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. oraz skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wierzytelności w wyniku rozwiązania spółki osobowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. oraz skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przyszłości zostanie wspólnikiem spółki jawnej (dalej: Spółka osobowa), powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka przekształcana).
Na dzień przekształcenia w Spółce przekształcanej może wystąpić zysk księgowy, rozumiany jako nadwyżka przychodów bilansowych nad kosztami bilansowymi, niewykorzystana na pokrycie występujących strat księgowych (Niepodzielony Zysk). Jeżeli Niepodzielony Zysk będzie występował to będzie on bądź zyskiem bieżącym (tzn. zyskiem nieprzekazanym decyzją wspólników na inne kapitały) bądź też będzie funkcjonował w formie kapitału pochodzącego z zysku (tzn. takiego kapitału, na który zysk księgowy został uprzednio przeniesiony decyzją wspólników). Na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, Niepodzielony Zysk będzie podlegał opodatkowaniu PIT na dzień przekształcenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty